Oznakowanie poziome i pionowe hali produkcyjnej – koszt czy inwestycja?
Oznakowanie hali produkcyjnej to element konieczny dla każdej firmy, która dba choćby o podstawy BHP czy bezpieczeństwa pracowników. Oznakowanie szlaków komunikacyjnych, dróg transportowych, pól odkładczych, elementów niebezpiecznych czy maszyn – to dziś powszechny standard. Są jednak firmy, które wychodzą poza ten standard i doskonale na tym wychodzą. Na czym polega szersze spojrzenie na problematykę oznakowania w zakładzie produkcyjnym?
Wciąż mamy tendencję do traktowania bezpieczeństwa jako wydatku. Chcąc zabezpieczyć naszych pracowników przed wypadkami, musimy ponieść koszty. Tyle, że dobrze zaplanowane i zaprojektowane zarządzanie wizualne to inwestycja, która nie tylko podnosi bezpieczeństwo, ale też obniża koszty produkcji. Jak to możliwe?
Więcej niż naklejki
Oznakowanie poziome i pionowe to nie tylko standardowe naklejki, które gdzieś trzeba wykleić. To cały system, który ma służyć usprawnieniu procesów produkcyjnych. Przykłady?
Narzędziowe tablice cieni pozwalają zadbać o to, by pracownik miał pod ręką wszelkie niezbędne narzędzia. Dzięki temu praca przebiega szybciej i efektywniej – co generuje oszczędności. Jednocześnie, minimalizujemy ruch pracownika w obrębie hali, co wpływa na bezpieczeństwo oraz czas, którego pracownik nie marnuje na zbędny ruch i szukanie. Bezpiecznie = oszczędnie.
Inny przykład to system znakowania stanów minimalnych czy instrukcje postępowania na poszczególnych stanowiskach. Powodują one, że pracownik spędza maksymalnie dużo czasu na swoim stanowisku, a wszystkie zapasy otrzymuje “just-in-time”. To samo dotyczy wzorników, które pozwalają od razu ocenić zgodność z normą otrzymanego produktu czy półproduktu.
Każdy z tych elementów z osobna ma pozytywny wpływ na jakość i bezpieczeństwo pracy, ale dopiero zastosowane wspólnie i kompleksowo pozwalają wdrożyć realną i wyraźną zmianę. To właśnie rozumiemy pod pojęciem Zarządzania Wizualnego. Jak podejść do tego zagadnienia kompleksowo?
Zarządzanie Wizualne krok po kroku
- Zrób audyt. Uwzględnij panujące w zakładzie procedury oraz systemy zarządzania i kontroli. Zastanów się, gdzie w procesie produkcyjnym zachodzą luki, które elementy chciałbyś zoptymalizować.
- Przeanalizuj każdy punkt z osobna. Co możesz zrobić, aby ułatwić pracownikowi pracę? Jak możesz zadbać o przestrzeganie procedur? Jak upewnić się, że pracownik będzie znał zasady zachowania w sytuacji uruchomienia maszyn czy awarii?
- Zwizualizuj całość. Zarządzanie wizualne musi być widoczne, kompleksowe i spójne. Nanieś na makietę poszczególne oznaczenia. Zastanów się, czy będą zrozumiałe i intuicyjne, czy nie będą się ze sobą kłócić.
- Dopasuj produkty – dobierz ich kształt, jakość i trwałość stosownie do wymagań przestrzeni. Produkt wiszący na ścianie musi mieć inną odporność niż ten, po którym jeździ wózek widłowy. Nie oszczędzaj na jakości, ale też nie przepłacaj tam, gdzie jest to zbędne.
- Zapewnij szkolenia i wdrożenie. Upewnij się, że pracownicy rozumieją oznakowanie, że wiedzą, w jaki sposób poruszać w nowo zorganizowanej przestrzeni.
- Zaplanuj montaże. Zadbaj o to, aby znakowanie przestrzeni nie wpłynęło na przestoje. Zakład musi działać, ciągłość procesów produkcyjnych musi być zachowana, dlatego montaże powinny być jak najmniej inwazyjne.
- Mierz, badaj, sprawdzaj. Nawet najlepszy projekt wymaga czasem korekty. W końcu ma sprawdzać się w praktyce.
Właśnie w ten sposób podchodzimy do współpracy z naszymi Klientami. Zaczynamy od szczegółowych audytów, następnie tworzymy projekty i wizualizacje, szkolimy i doradzamy, a na koniec produkujemy, dostarczamy i montujemy oznakowanie poziomie i pionowe.
Efektem jest większy komfort i bezpieczeństwo pracowników, eliminacja marnotrawstwa, wyższa jakość procesów i, co najważniejsze, samych produktów. Przemyślany pod kątem wizualnym zakład produkcyjny jest miejscem bezpieczniejszym i oszczędniejszym, a przecież właśnie to jest kluczem dla każdego kierownika i właściciela fabryki.