Krok po kroku – Naklejki na schody jako sposób na podniesienie bezpieczeństwa w przestrzeniach przemysłowych
Odpowiednie oznakowanie hali przemysłowej to niezbędny element dbania o bezpieczeństwo pracowników. Praca w fabryce czy centrum logistycznym wymaga przestrzegania licznych procedur, zarówno ogólnych, jak i stanowiskowych. Częstym problemem jest znalezienie przestrzeni na wizualne przekazanie najważniejszych informacji. Z pomocą może przyjść element, który coraz częściej wykorzystywany do prezentacji procedur bezpieczeństwa czy pierwszej pomocy. Elementem tym są… schody.
Krok po kroku
Wiele procedur w obiekcie przemysłowym wymaga podejmowania czynności… krok po kroku. Dokładnie tak jak na schodach. Przykładem mogą być procedury dotyczące pierwszej pomocy, które obejmują: ocenę stanu poszkodowanego, wezwanie pomocy czy samą procedurę resuscytacji.
Innym przykładem jest instrukcja pożarowa. W niej również kluczowe jest szybkie podjęcie kolejnych czynności – uruchomienie alarmu, wezwanie straży, opuszczenie budynku, nie używanie windy, udanie się do miejsca ewakuacji – to wszystko elementy, o których pracownik powinien pamiętać w przypadku zaprószenia ognia w przestrzeni produkcyjnej, magazynowej czy biurowej.
Skuteczne zapamiętywanie
Należy pamiętać, że wypadki w pracy stanowią dla pracowników sytuację niestandardową, do której trudno się przygotować podczas pojedynczego szkolenia. Konieczność udzielenia pomocy czy ewakuacji stanowi źródło stresu, który często powoduje, że zaczynamy działać nieracjonalnie i nieskutecznie.
Dlatego tak ważne jest przypominanie pracownik o obowiązujących procedurach. Wykorzystanie przestrzeni na schodach sprawia, że pracownik zapoznaje się z obowiązującymi schematami krok po kroku, każdego dnia, gdy przemierza korytarz. Zwiększa to szansę na zapamiętanie procedury i skuteczne, niemal instynktowne wykorzystanie jej w sytuacji, gdy będzie to konieczne.
Czytelność i trwałość
Kluczowym aspektem w oznakowaniu czy to poziomym, czy pionowym, zarówno w przestrzeni przemysłowej, jak i biurowej, jest czytelność. Oznacza to, że oznakowanie musi być widoczne, wyraźne, słowa powinny być możliwe do odczytania już na pierwszy rzut oka, zaś sam tekst wzbogacony o piktogramy związane z przekazem.
W kroku, w którym instrukcja obejmuje zadzwonienie po pogotowie czy straż pożarną sprawdza się prosta ikonka telefonu, która wpływa na zapamiętanie treści. Sama grafika powinna nawiązywać do skojarzeń i przyzwyczajeń pracowników – stąd instrukcja pożarowa powinna mieć kolor czerwony, zaś instrukcja pierwszej pomocy – zielony. Wszystkie te detale wpływają na skuteczność, która jest przecież najistotniejsza.
Ostatnim aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest trwałość. Należy pamiętać, że schody to powierzchnia często używana, więc naklejki będą narażone na ciągły kontakt z butami przechodzącymi po nich osób. Jeśli chcemy, aby produkt był skuteczny, musi być odporny na oddziaływania mechaniczne, w tym wodę i błoto, które przecież przenosimy na butach wchodząc z zewnątrz do pomieszczenia.
Podsumowując – naklejki na schody skuteczny sposób na przekazanie pracownikom kluczowych instrukcji, które mają zastosowanie w sytuacjach kryzysowych. Nie ma lepszego sposobu nauki, niż nauczanie… krok po kroku.